گالری تصاویر
اطلاعیه ها
نشست سفیر محترم با خبرنگار روزنامه People’s Daily
نشست سفیر محترم با خبرنگار روزنامه People’s Daily
نشست سفیر محترم با خبرنگار روزنامه People’s Daily
 ١٨:٣٣ - 1396/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
Mustafa Prize Nomination
Mustafa Prize Nomination
The second round of the Mustafa prize will be held in December 2017, announcing the Mustafa Prize laureates from the Islamic World.
 ١٣:٥٧ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری مراسم میلاد حضرت صاحب الزمان (عج)
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ابوجا
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

نیجریه با 192 میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین کشور در قاره آفریقا محسوب می شود ونقش مهم و تاثیر گذاری در سطح قاره آفریقا و بویژه غرب این قاره ایفاء می کند. این کشور از زمان استقلال در سال 1960 در زمینه سیاست خارجی خود اولویت را به ارتباط و تعامل بیشتربا کشورهای قاره آفریقا داده است و از مبارزات کشورهای آفریقایی در زمینه کسب استقلال ، مبارزه با آپارتاید و نژاپرستی حمایت به عمل آورده است. علاوه بر این نیجریه با اعزام نیروی حافظ صلح به کشورهای آفریقایی که با درگیری ها ومناقشات داخلی مواجه بوده اند در برقراری ثبات و امنیت در کشورهای این قاره  و به ویژه کشورهای غرب آفریقا نقش مثبت و سازنده ای ایفاء کرده است که آخرین مورد آن اعزام نیروی نظامی در چارچوب تصمیم جامعه اقتصادی غرب آفریقا و تحت نظارت سازمان ملل متحد بوده است.

نیجریه با برخورداری از پتانسیل های بالا قدرت مهم و تاثیر گذار در غرب آفریقا و حوزه کشورهای اکواس محسوب می شود و نقش مهمی در زمینه برقراری ثبات و امنیت در این منطقه ایفاء می نماید و از این جهت مورد توجه غرب و به ویژه آمریکا و انگلیس می باشد.

نیجریه همیشه در تلاش بوده تا روابط خوب و حسنه ای با دیگر کشور ها داشته باشد. هم اکنون بهبود وضعیت اقتصادی و مقابله با فقر و بیکاری و تأمین امنیت و مبارزه با بوکوحرام از جمله اهداف مهم دولت بوهاری می باشد و جهت دستیابی به این هدف، سیاست خارجی اقتصاد محوری را پیش گرفته و در صدد جذب هرچه بیشتر سرمایه خارجی به داخل کشور و ایجاد اشتغال می باشد.

نیجریه که در چند سال اخیر با چالش شدید امنیتی از ناحیه بوکو حرام مواجه بوده است  و این چالش ها برای منافع غرب نیز خطرناک می باشد و در صدد بوده تا با همکاری کشورها غربی بر این چالش ها فائق آید و به همین منظور رایزنی ها وگفتگو هایی با این کشورها  داشته و کمک های آموزشی، فنی و تجهیزاتی نیز از آنها دریافت نموده است.

اگرچه در تاریخ انتخابات نیجریه بویژه در سالهای 2003 –2007 و 2011 وقوع دستکاری های جناحی و دولت های حاکم قبلی انعکاس بین المللی داشت ولی انتخابات سال 2014 در نوع خود بی نظیر ترین انتخابات در قاره آفریقا قلمداد گردید . در این انتخابات آقای محمد بوهاری از حزب ترقی خواه APC  به کسب اکثریت آراء به پیروزی رسید . دولت آقای بوهاری از روز 29 ماه مه 2015 بعد از مراسم تحلیف کار خود را رسما ٌ آغاز کرد. لازم بذکر است که نیجریه در سالهای 2014 –2015 از اعضای غیر دایمی شورای امنیت در سازمان ملل بود. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران